filodyo Nedir?


Podcast platformları günümüz dünyasında kendinizi en iyi şekilde ifade edebileceğiniz alanlardan bir tanesi. "filodyo" senelerdir radyo ve televizyonlara içerik hazırlayan bir ekip tarafından kuruldu. filodyo stüdyolarında kullanılan tüm cihazlar endüstri standartı haline gelmiş cihazlardır. En iyi ses kalitesi ile hazırlanan içeriklerin farkına varacaksınız.


"audiophile" audio (ses) ve‎ -phile (sevgi,bağlılık) anlamına gelen sözcüklerden üretilmiş bir kelimedir."
Sözlüklerde tanımı "sesin kaydedildiği doğal haline en yakın şekilde yeniden yüksek kaliteli şekilde üretimi konusunda meraklı ve hevesli kimselere denir" olarak geçiyor. Bu tanıma ait olan kelimeden ilham alarak, kelimeyi oluşturan bu iki sözcüğün yerlerini değiştirerek ve Türkçe okunuşundan yola çıkarak filodyo'yu tasarladık.
E Hakan

audiophile nasıl filodyo oldu?

filodyo olarak podcast üretimi konusunda karar verdiğimizde bu projenin adıyla, logosuyla ve kullanacağımız jingle'larıyla akılda kalıcı olmasını hedefledik. Çalışmalar sonucunda "audio-phile" kelimesini oluşturan sözcüklerin yerlerini değiştirerek Türkçe okunuşuyla filodyo kelimesini oluşturduk.

ses kalitesinde hassasiyet

Yayınlarımızda kullandığımız cihazlar, ses işlemcileri ve mikrofonlarla her ayrıntıya dikkat ediyoruz. Podcast yayınlarımızı hazırlarken içeriğin kalitesi kadar aynı zamanda en iyi ses kalitesi ile ulaştırmayı hedefliyoruz.


Logoda kullandığımız "fil" ikonu


Logoda kullandığımız fil ikonu filodyo kelimesinin okunuş biçimiyle ortaya çıktı. Stüdyomuzda oluşturduğumuz/oluşturacağımız programların sürekli arşivlenmesine, işlenecek konuların uzun süre hafızalarda kalacak olmasına dikkat çekmek için "fil hafızası" tanımına uygun olarak logomuzda bu ikonu kullanmaya karar verdik.