Yaptığım kaydın kalitesi çok iyi değil


5
(1)

Eğer kaydı webcam mikrofonu üzerinden alıyorsanız bu normal. Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan webcam mikrofonlarının kaliteli olduğu söylenemez. Ortamdaki tüm sesleri kaydetmeye yönelik üretildiklerinden hem yankı hem de kalite problemleri yaşayabilirsiniz.

En kaliteli ses kaydını bir USB mikrofonla ya da harici bir ses kartı üzerinden geleneksel XLR bağlantılı mikrofonlarla alabilirsiniz. Kayıt yaptığınız odanın gürültü seviyesine göre Dynamic veya Condenser mikrofonlar kullanmalısınız. Aksi takdirde sesiniz uzaktan gelecek ve odadaki yankılanma kayda dahil olacaktır.

Radyolarda kullanılan mikrofonlar genelde üst seviye dinamik mikrofonlardır. Ortamdaki sesi en az seviyede alırlar. Bu da tertemiz bir ses kaydı almanıza olanak tanır. Kaliteli ses için bazen en iyi mikrofonlar yetmeyebilir. Ses kartınızın da kaliteli olması gerekir.

İyi bir podcast kaydı için en hesaplı yöntem kaliteli bir USB mikrofon olabilir. Böylece ses kartı gibi ek maliyetlerden kurtulursunuz.

Bu arada eğer mobil bir cihaz üzerinden kayıt alacaksanız, son yıllarda üretilen akıllı telefonların mikrofonlarının gayet başarılı olduğu söylenebilir.

Masaüstü bir cihazda kullanmak üzere kaliteli mikrofonlar için Google’da arama yapabilirsiniz.
Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?

Geri bildirim için yıldızları kullanın!